romovia | rpa | mecem

So vakeres?

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
 • 2006

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2013

Transformácia slovenskej spoločnosti po 89 roku spôsobila Rómom okrem iného aj veľkú nezamestnanosť. Väčšina Rómov nebola na zmeny pripravená. Po tom, čo sa Slovensko dostalo do Európskej únie, začali Rómovia, tak ako aj majorita, migrovať do iných krajín za vidinou lepšieho života. Cieľovými krajinami sa stali Belgicko, Nemecko, Francúzsko ale najmä Veľká Británia, Írsko a Škótsko. Do škótskeho Glasgowa sa vybral náš televízny štáb, aby nakrútili reportáže o živote Rómov v tomto meste.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2013

Tento magazín je tématicky venovaný mestu Sabinov. Navštívime spolu materskú škôlku pre rómske deti, na ktorú poskytla priestory miestna apoštolská cirkev. Povieme si niečo o prácach v rámci menších obecných služieb. V Sabinove na to majú vlastný systém, ktorý sa osvedčil. A predstavíme vám aj nádej slovenskej hudby - Duo Farsa.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2013

Magazín 16 je venovaný Rómom na Gemeri. Pozrieme sa, čo nové chystá občianske združenie Roma Slaná, navštívime obec Martinová a jej rómskeho starostu Eugena Radiča a predstavíme vám mladých mužov z hudobného zoskupenia RS Band trio.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2013

Je venovaný Rómom z Myjavy. Predstavujeme spisovateľku Eriku Hornákovú, ktorá krstila svoju prvotinu – román Tak som to chcela, ukážeme ako sa mesto angažuje v riešení problémov svojich rómskych obyvateľov a nakoniec vám predstavíme muzikanta známeho pod menom Gypsy Kubánec.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2013

V RNM 14 prinášame medailón Karla Adama, riaditeľa rómskeho divadla Romathan, čerstvého šesťdesiatnika, povieme si niečo o špeciálnej zastávke len pre Rómov z Lunika IX v Košiciach, priblížime vám ďalší zo série príbehov na tému obchodovanie s ľuďmi a na záver aktuálnu a dôležitú informáciu o štipendiu pre rómskych študentov vysokých škôl.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2013

Svetový deň Rómov je výnimočný deň nás Rómov, ale aj všetkých ľudí, ktorí si ho spoločne s nami pripomínajú či oslavujú. Oslavy Svetového dňa Rómov sa konali vo veľkom štýle ale aj v menšom, na lokálnej úrovni. Prinášame reportáže z aktivít, ktoré sme na Slovensku zaznamenali. Povieme si niečo o výstave Skutoční ľudia, ktorú otvorili v Košiciach, ukážeme vám aj ako oslávili svoj deň Rómovia v Soli, a v poslednej reportáži vstúpime do ďalšieho príbehu zo série obchodovanie s ľudmi.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2013

Prinášme reportáž z Charitatívneho rómskeho bálu v Košiciach. Konal sa pod záštitou primátora mesta s podporou MK SR v rámci aktivít EHMK.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2013

Košice sú známe ako mesto, kde stáročia žijú vedľa seba rôzne národnosti a kultúry. Rómovia sú jednou z týchto národností. Žijú v Košiciach už stáročia a sú s jeho históriu pevne zrastení. Bohužiaľ, o histórii Rómov v Košiciach sa toho všeobecne vie len veľmi málo. Nepozná ju majorita ale často ani samotní Rómovia. Ako to teda je s históriou Rómov v Košiciach? Na túto otázku sa pokúša odpovedať najnovší vzdelávací dokument Rómskeho mediálneho centra pod názvom Sam adaj/Sme tu.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2013

Dlhé roky bez práce, život v izolácii – to nie sú najlepšie predpoklady na to, aby sme išli s duchom doby a vedeli si nájsť prácu. Takmer 70 Rómov z Bačkova sa preto učí komunikovať v rámci projektu, ktorého cieľom je zvýšiť vzdelanostnú úroveň a zamestnanosť rómskej komunity. Prinášame tiež reportáž z Banskej Bystrice, kde mládežníci pretlmočili príbeh Rómea a Júlie do rómčiny, aby nielen priblížili príbeh jednej lásky Rómom, ale tiež aby príbehom lásky bojovali proti predsudkom a rasizmu a priblížime aj ďalší prábeh z cyklu Obchodovanie s ľuďmi.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2013

Belgické mesto Gent je známe tým, že sa za posledné desaťročie stalo cieľovou destináciou slovenských Rómov túžiacich po pracovných príležitostiach a lepšom živote. V súčasnosti žije v tomto belgickom mestečku viac ako 4 tisíc Rómov zo Slovenska. Skupinka terénnych sociálnych pracovníkov z Gentu preto prednedávnom navštívila Slovensko, aby sa na vlastné oči presvedčili, z akých podmienok k nim Rómovia prichádzajú.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2013

Najprv sa pôjdeme pozrieť za žiakmi a učiteľmi špeciálnej školy v Snine, prinesieme ďalšie svedectvo o obchodovaní s ľuďmi a nechýbali sme ani na rómskom plese v Poprade.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2013

Najprv sa pozrieme do budúcnosti. Ako bude vyzerať, to závisí aj od mladých Rómov, ktorých sme našli na Zemplínskej Šírave. Hneď na to sa vrátime o niekoľko desaťročí späť. Nahliadneme do histórie Rómov v Košiciach a nakoniec navštívime Kmeťovcov v ich štúdiu v Bratislave.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2013

V RNM 6 zájdeme do Prešova, kde samospráva plánuje búrať bytové domy, v ktorých žijú rómske rodiny. Predstavíme vám mladých Rómov zapojených do programu YEPP a navštívime aj Súkromnú základnú umeleckú školu v Košickej Šaci, ktorá je zameraná na rozvoj rómskej kultúry.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2013

V prvej reportáži sa viac ako po pol roku vrátime do obce Červenica, kde aj po ôsmich rokoch zívajú byty nižšieho štandardu prázdnotou. Pozrieme sa tiež na to, ako sa Nerómovia učia rómsky jazyk a na záver vám predstavíme hudobnú legendu z Košíc s umeleckým menom Davles.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2013

Tentokrát sme boli v Bratislave, kde sme sa zúčastnili na konferencii o rómskej reforme. Po čase sa vrátime k téme obchodovania s ľuďmi a povieme si tiež niečo o novom projekte a na záver sa zastavíme na kus reči so spevákom Tomášom Botlóom.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2013

V RNM 3 sa pozrieme, ako funguje terénna sociálna práca v meste Rožňava, predstavíme vám jedného z vážených olašských Rómov v Lučenci a navštívime rómske deti v Základnej škole na Galaktickej ulici v Košiciach.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2013

Rómovia sú súčasťou projektu Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry a predstavili sa aj v rámci Otváracieho ceremoniálu 19. a 20. januára. Trval dva dni, zúčastnilo sa na ňom niekoľko stoviek účinkujúcich. Takmer 200 podujatí videlo za dva dni do 250 000 divákov. Príjemné osvieženie prinieslo Košičanom vystúpenie rómskeho zoskupenia z Českej republiky Bachtale apsa, pod vedením akordeonistu Mária Biháriho či raňajky s Idou Kellarovou. V magazíne nájdete aj varenie s priateľmi z rómskej organizácie Latcho divano z Marseille.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2013

Rómovia či Cigáni? Aj to je téma diskusií, ktoré sa vedú nielen v rómskych komunitách na Slovensku ale v celej Európe. Ako to vlastne je? Čo by sme mali o histórii Rómov vedieť? Odpoveď nájdete v RNM 1.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 30/2012

Rómovia či Cigáni? Aj to je téma diskusií, ktoré sa vedú nielen v rómskych komunitách na Slovensku ale v celej Európe. Ako to vlastne je? Čo by sme mali o histórii Rómov vedieť? Odpoveď nájdete v tomto RNM.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 29/2012

RNM 29 rekapituluje, čo priniesol Rómom rok 2012. Redaktori konštatujú, že uplynulý rok ukázal, že Rómovia dokážu byť partnermi na najvyššej úrovni, no tiež sa ukázalo, že je snaha dať Rómom šancu. Svedčia o tom výsledky volieb, v ktorých sa prvým poslancom NR SR stal Peter Pollák. Dôležitým momentom pre rozvoj rómskeho jazyka sa stalo vydanie slovensko-rómskeho slovníka. Vydanie mapuje však aj problémy v spolunažívaní, ktoré sa prejavili v sporoch o pozemky pod rómskymi osadami či pri búraní rómskych osád. Ale chýbať nebudú ani pohľady do kultúry.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 28/2012

RNM 28 prináša ďalšie pokračovanie z cyklu o histórii Rómov v Košiciach, predstavíme vám herca Františka Baloga a na základe vašich mnohých požiadaviek sa vrátime k vášmu ale aj nášmu obľúbenému formátu varenie.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 27/2012

V RNM 27 sme sa zaujímali o život Rómov v Marhani, potom sa pôjdeme pozrieť do Detvy na to, ako tu aktívne ženy bojujú o lepší život - predstavíme vám Márie Oláhovú – Maryšu a nakoniec si povieme niečo o tom, čo získajú naše deti tým, že nebudú zaradzované do špeciálnych škôl.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 26/2012

Stále počúvame o tom, koľko peňazí ide do projektov pre Rómov. Stále si všetci kladieme otázku – aký to má dopad na komunitu? Čo všetko sa skrýva v balíku nazvanom Pomoc Rómom? V magazíne 26 sme sa pokúsili pozrieť na túto tému z rôznych uhlov pohľadu. Ukážeme si tri typy projektov, ktorých cieľom je pomáhať. Zastavili sme sa s kamerou v obci Raslavice, kde sa v minulosti realizovalo viacero projektov pre Rómov, pozrieme sa ako sa natáča vzdelávací dokument o Rómoch a povieme si o tom, ako sa rómske ženy rozhodli zmeniť budúcnosť svojich detí vlastnými salami – na príklade aktivít rómskych žien z lokality Hájik v Spišskej Novej Vsi a osady na Levočských lúkach.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 25/2012

V RNM 25 budeme hovoriť o tom, ako štipendiá pomáhajú Rómom študovať, predstavíme vám prekladateľku, tlmočníčku z rómskeho jazyka Eriku Godlovú a nakoniec sa budeme baviť o svokrách a tom, ako fungujú vzťahy medzi ženami v rómskych rodinách.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 24/2012

V RNM 24 prinášame reportáž zo Strednej odbornej školy technickej v Košiciach na Kukučínovej ulici, kde rómski žiaci môžu dokončiť základnú školu a získať učňovské vzdelanie, prinášame reportáž z festival v Detve a prinášame aj prvú reportáž z cyklu o histórii Rómov v Košiciach.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 23/2012

Nízka vzdelanostná úroveň, špeciálne školstvo či absentovanie predškolskej prípravy rómskych detí. To sú len niektoré body novej reformy v oblasti vzdelávania, ktorú predstavil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Reforma vyvolala vo verejnosti diskusiu. V RNM 23 sme sa venovali niektorým tézam pripravovanej reformy, ktorá chce riešiť otázku vzdelávania rómskych detí a ich neskoršieho zapojenia sa do pracovného procesu.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 22/2012

V RNM 22 si pripomíname 20. výročie vzniku divadla Romathan, hovoríme o problémoch s vodou vo veľkej Ide a tiež o príčinách výstavby nového múru v osade a navštívili sme aj rómsku zábavu v Košiciach, aby sme hovorili o tom, ako sa bavia Rómovia v súčasnosti.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 21/2012

Festival Rozmanitost trval týždeň a Rómovia boli jeho súčasťou. Nechýbalo ani Rómske mediálne centrum. Prinášame reportáž z historicky prvého festivalu na Luniku IX a aj reportáž o tom, ako sme varili rómsku polievku CUPU na Polievkovom festivale. Nechýba ani rozhovor s Draganom Rističom, lídrom kapely KAL Band zo Srbska, ktorý bol hosťom oboch festivalov.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 20/2012

V RNM 20 sa na úvod sa pozrieme za hranice Slovenska – do maďarskej dedinky Bodvalenka, kde sa snažia netradičným spôsobom prilákať turistov, ponúkneme vám reportáž o tom, ako si žijú Rómovia v Rumunsku a ako sa tu robí sociálna práca a nakoniec prinášame rozhovor s Rytmusom – o živote, o rómstve ale aj o iných veciach.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 19/2012

V RNM 19 si povieme niečo o tom, čo prežívali Rómovia v Krásnohorskom Podhradí, v čase keď im extrémisti chceli búrať ich príbytky, ukážeme vám, ako si predstavujú deti Farebný svet a pozrieme sa ešte aj na septembrové rómske festivaly.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2012

V RNM 18 prinášame reportáž o rómskych rezbároch z Čičavy, ukážeme vám, ako funguje celodenný výchovný systém v Kružlovej a pozrieme sa aj na koncert Rómske hlasy pre zajtrajšok.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2012

Kto navštívi Košice, nezabudne sa opýtať na Lunik IX. Odvážnejší sa tam dokonca chcú aj pozrieť. Väčšinou len ako na nejakú atrakciu. Nikto však neprichádza s reálnym riešením. Neľudské podmienky v ktorých žijú rómske deti, nikoho netrápia. Život bez vody, plynu či elektriny nie je výnimočným stavom, ale niekoľkoročnou krutou realitou pre 6 tisíc obyvateľov Košíc, ktorí sa nevyparia a nestratia ani vtedy, ak sa bytovky na Luniku IX zbúrajú... RNM 17 je o tom, ako to dnes vyzerá na LIX...

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2012

V RNM 16 prinášame reportáž zo skautského festivalu vo Varhaňovciach, pátrali sme po tom, prečo sa konala policajná razia v Stráňach pod Tatrami a nechýbali sme ani na Cigánskom bašaveli na Červenom Kameni.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2012

Počasie nám cez leto prialo. Slnko a dobrá nálada je spojená s množstvom festivalov, ktoré sa počas leta konali. No leto nebolo len o festivaloch. Bolo aj o vašich problémech, o ktorých nás informujete. V RNM 15 prinášame reportáž z Banskej Bystrice – z festivalu Ľudia z rodu Rómov, v Červenici sme zisťovali, prečo tu viac ako 5 rokov chátrajú nízkoštandardné byty a nechýbali sme ani na festivale v Klenovci, kde sa spojili rómska a nerómska kultúra.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2012

Pokiaľ ide o návštevy rôzneho charakteru, rómske osady toho majú za sebou už naozaj dosť. Zažili sme vlnu mimovládnych organizácií, predvolebných sľubov, zahraničných delegácií, fotografov či novinárov, ale aj rôznych filantropov. Život Rómov však žiadna z týchto návštev zásadne nezmenila. Tohto leta do osád na východnom Slovensku zavítali aj poslanci Národnej rady SR z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, aby zhodnotili a spoznali situáciu. Asi je teda, ešte stále čo spoznávať, a aj po toľkých rokoch sme my, Rómovia, nepoznaní. O tom je RNM 14.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2012

V RNM 13 sa spoločne pozrieme na bratov Sendreiovcov z obce Veľký Blh, ktorí sú vicemajstrami Slovenska v latinsko-amerických tancoch. Navštívime rómske rodiny z obce Varadka, ktoré sa prednedávnom nasťahovali do nových bytov nižšieho štandardu, predstavíme vám pána Kroku a jeho zaujímavé hobby a tiež sa zastavíme v obci Spišský Štiavnik, kde spoločne s poslancom Národnej rady SR obec riešila komunálny odpad v rómskej osade.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2012

V RNM 12 sa pozrieme na to, ako sa krstil slovensko-rómsky slovník, uvidíte, čo zaujímalo nemeckých novinárov na ich návšteve Slovenska a v profilovom orzhovore gratulujeme Jánovi-Berkymu Mrenicovi ml. k jeho životnému jubileu.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2012

RNM 11 bol venovaný deťom. Pri príležitosti MDD sme im pripravili návštevu v košickej Zoologickej záhrade.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2012

V RNM 10 sa pozrieme na nultý ročník futbalového turnaja Šaca Cup, ukážeme si, ako sa ľudia z cirkevného spoločenstva venujú otázkam zdravia Rómov a na záver navštívime hlavné mesto Srbska Belehrad, kde sa konal Svetový kongres Rómov.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2012

Oslavy Medzinárodného dňa Rómov mali aj tento rok rôznu podobu. Oslavovalo sa aj v Košiciach. Rómske mediálne centrum tu pripravilo Koncert pod názvom Koncert tolerancie. Koncert sa konal 15. apríla v košickom Dome umenia pod záštitou podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, primátora mesta Košice Richarda Rašiho a predsedu KSK Zdenka Trebuľu. Na koncerte, vystúpili špičkoví rómski umelci zo Slovenska, Maďarska a Talianska. Koncert slávnostne otvorili divadelníci z rómskeho divadla Romathan z Košíc v spolupráci so Súkromným hudobno-dramatickým konzervatóriom v Košiciach. Na koncert tolerancie sa prišlo pozrieť vyše 700 divákov rôznych národností. Večer sprevádzala moderátorská dvojica sólista divadla Romathan Marián Balog a moderátorka rómskeho magazínu Klaudia Filková.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2012

V RNM 8 vám predstavíme nového rómskeho poslanca Slovenskej národnej rady Petra Polláka a o posledných parlamentných voľbách sa porozprávame aj s predstaviteľmi strany Rómskej únie na Slovensku, hovoriť budeme aj o novom projekte kapely Romano Stilo, pripomenieme si oslavy Medzinárodného dňa Rómov a na záver sa pozrieme k Rómom v Moldave nad Bodvou.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2012

V RNM 7 sa na úvod pozrieme do obce Hunkovce, kde chcú Rómovia petíciou odvolať starostu obce, navštívime mladé rómske rodiny v Zemplínskej Novej Vsi, predstavíme vám rómskeho starostu obce Kunova Teplica a na záver vám ukážeme nádejného rómskeho repera z Humenného.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2012

Koľkokrát hovoríme o diskriminácii a rasizme, koľkokrát hovoríme o tom, že nie sú dodržiavané naše ľudské práva. Vieme však vôbec, aké práva máme? Zistiť ako sme na tom s našimi vedomosťami o ľudských právach bolo jedným z cieľov projektu Živá kniha, ktorý realizovalo Rómske mediálne centrum v uplynulých mesiacoch.
V RNM 6 hovoríme preto o právach detí - rozprávame so žiakmi a študentami rôzneho typu škôl, ukážeme vám, ako vnímajú právo na voľný čas mládežníci vo Vtáčkovciach a povieme si niečo o právach rómskych žien - s pedagogičkou a aktivistou Ingrid Lukáčovou. A nakoniec prinášame aj príbeh zo života.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2012

V RNM 5 si povieme, prečo sa 6 rómskych rodín muselo presťahovať z obce Vyšné Valice do obce Ivanice, predstavíme vám rómskeho starostu obce Nitra nad Ipľom, povieme si niečo o inovatívnych metódach vo vzdelávaní rómskych detí a pozrieme sa na hudobný workshop s výnimočným Eugenom Botošom.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2012

Na úvod RNM 4 zavítame do Vtáčkoviec, kde sa podarilo obnoviť komunitnú prácu, zašli sme na Lunik IX pozrieť, ako tam fungujú bez vody a ako im slúži či neslúži hygienické centrum, prinášame portrét sólistu a režiséra divadla Romathan Maroša Baloga a tiež vám predstavíme kapelu Tučo z Ladomírovej.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2012

RNM 3 prináša mix informácií zo života v rómskych komunitách. Okrem iného sa zamyslíme nad úlohou mládeže pri premenách života v našich komunitách, porozprávame sa o tom, ako dnešný život vidia ľudia vo vyššom veku, zoznámime vás aj so zástupcom mladej genereácie Rómov – človekom, ktorý si cestu k rómstvu našiel aj keď vyrástol v detskom domove a nakoniec si povieme niečo o prevencii choroby, ktorej sa hovorí aj tichý zabiják – žltačky.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2012

Je viac menej príznačné pre Slovensko, že Rómovia sedia v špeciálnych rómskych triedach. Do diskusie o tom, či to je alebo nie je dobré, prispelo rozhodnutie Okresného súdu v Prešove, ktorý prednedávnom označil takéto delenie žiakov za segregáciu Dnes sa pozrieme na niekoľko inšpirujúcich príkladov z oblasti vzdelávania: uvidíme, ako sa s problémom segregácie pasujú v MŠ na LIX, v Kremnici strávime s deťmi na internáte jeden celý deň a pozrieme sa aj na to, čo sa deje, keď dieťa nechodí do školy.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2012

Prinášame reportáž z besedy s Deziderom Bangom v Kremnici, ukážeme, ako to vyzeralo na folklórnom festivale 2011 v Šimonovciach, krátko sa vraciame ešte k vianočnému darčeku, ktorý deťom z Lunika IX prinieslo divadlo Romathan a nakoniec predstavíme folklórny súbor Somnakune čercheňa z košickej Šace.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2011

V RNM 18 uvidíte reportáž z premiéry divadla Romathan, v Moldave sme si pozreli, ako sa pomáha za málo peňazí, navštívili sme študenta teológie Petra Gažiho, ktorý sa pripravuje na misiu medzi Rómami, predstavíme vám rómske basketbalistky z Medzeva a nakoniec sa po pol roku vrátime do Tuhrinej, aby sme zistili, či už majú obyvatelia bytov zavedenú vodu.

Copyright © MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2011

V RNM 17 vám predstavíme rómskeho rezbára z Vyšného Hrušova, o problémy s bývaním sme sa zaujímali vo Švedlári a v Spišskom Podhradí a nakoniec prinášame aj reportáž zo súťaže spevákov v Detve.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2011

Chudoba je fenomén, s ktorým bojujú štáty na celom svete. Výnimkou nie sú ani USA. Aké sú jej príčiny a čo robia, aby sa z beznádejného kruhu chudoby dostali? S touto otázkou navštívili pred časom Spojené štáty naši kolegovia.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2011

RNM 15 ponúka pohľad na život v Základnej škole v Šumiaci. Navštívili sme Natálku, ktorá bola navrhnutá na Detský čin roka 2011. Pripomenieme si Deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi a na Luniku IX sme zaznamenali atmosféru festivalu Kalo čangalo.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2011

V RNM 14 sa okrem iného pozrieme na to, ako sa darí deťom v škole v Medzeve , navštívime Vtáčkovce, kde netrpezlivo čakajú na spustenie vodovodu, povieme si niečo o zmenách v Trestnom zákone, ktoré platia od septembra a nakoniec aj niečo o tom, že aj v osade môžu vyrásť vedci.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2011

RNM 13 prináša reportáž z Balvalfestu v Kokave nad Rimavicou, so Sendrejovcami strávime pár minút aj so Strunami na potulkách, boli sme sa pozrieť vo Svidníku, ako mesto rieši bývanie Rómov a nechýbali sme ani na koncerte Gypsy spirit v Košiciach.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2011

RNM 12 mapuje po letnej prestávke dianie na Slovensku v lete. Vraciame sa ku kultúrnym podujatiam – prinášame reportáž z RomaFestu vo Zvolene, reportáž z celoslovenskej premiéry filmu Cigán v Richnave, hovoríme aj o probléme na Družstevnej ulici v Malackách a nakoniec aj o cene Erste, ktorú získalo Rómske mediálne centrum v Prahe.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2011

V RNM 11 sme priniesli reportáž o projekte, ktorý sa uskutočnil v Košiciach pod názvom Cesta do neznáma, prinášame reportáž o práci a živote Vlada Sendreia a tiež rozhovor s Marcelom Berkym o jeho vzostupoch a pádoch.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2011

V RNM sme priniesli reportáž z konferencie, ktorú v Košiciach organizovala EK. Na Slovensku sa zaujímala o situáciu pri čerpaní financií na riešenie problémov Romov. V tejto suvislosti navštívil eurokomisár Andor aj obec Tuhrina. My sme v obci pred jeho navštevou skúmali ako reálne sa peniaze čerpali práve v tejto obci. Prinášame aj reportáž z udeľovania cien Gypsy spirit a rozhovor s jedinou rómskou cvičiteľkou zumby na Slovensku Ankou Oláhovou z Detvy.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2011

V RNM 9 prinášame reportáž o bývaní Rómov v Ďurkove, reportáž o tom, ako sa starajú o Rómov v Nižnom Komárnik, pripomenieme si otvorenie komunitného centra v Šaci a nakoniec máme zákusok - stretli sme sa s dievčatami zo Sabrosy a prinášame vám ich krátky portrét.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2011

V RNM 8 sme navštívili obec Žehru, kde je aktuálna téma rozdeliť obec či nerozdeliť, v Lemešanoch sme sa pozreli ako bývajú Rómovia, vraciame sa znovu do Richnavy, kde vám predstavíme starostu a ešte raz si niečo povieme o blížiacom sa sčítaní obyvateľstva

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2011

V RNM 7 hovoríme o tom, ako oslavovali Rómovia svoj deň v Čičave, boli sme na stretnutí rómskych starostov v Richnave, povieme si niečo o tom, ako sa staráme o svoje zdravie, nechýbali sme ani pri návšteve taiwanského veľvyslanca v škole v Jakubanoch, pokračujeme v reportážach o sčítaní obyvateľstva a prdstavujeme aj klip rómskeho repera B.G. Neboj sa povedať, že si Róm.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2011

Pokračujeme v téme sčítanie obyvateľstva, hovoríme o návšteve štábu MECEM v USA a predstavuje starostu obce Hodejov a rómskeho repera B.G. z Levíc.

Copyright © RTVS & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2011

Rómsky národnostný magazín je venovaný téme sčítanie obyvateľstva.

Copyright © MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2011

Hovoríme o voľbách, kupovaní hlasov a dôsledkoch pre rómsku komunitu. Magazín nebol odvysielaný.

Copyright © MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2011

V RNM 3 sme navštívili rómsku osadu v Trebišove, kde mesto odvozdalo nové sociálne byty. Aké problémy riešia ich nájomníci, hovoria v uvedenej reportáži. Predstavujeme diakona Michala Horvátha z Hanušoviec nad Topľou, hovoríme o pripravovanom sčítaní obyvateľstva a prinášame aj reportáž zo stretnutia premiérky vlády SR Ivety Radičovej s rómskymi poslancami a starostami.

Copyright © MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2011

V RNM 2 sme sa zašli pozrieť, ako bývajú Rómovia v Čaklove. Ukážeme vám ako funguje spolunažívanie v Základnej škole v Hanušovciach nad Topľou. Vraciame sa k voľbám, ktoré ešte stále rezonujú vo verejnosti, a na záver prinášame aj zákusok - na skok vás prenesieme do Indie.

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2011

Medzi základné práva každého národa patrí právo používať vlastný jazyk. O toto právo sa usilujú Rómovia na Slovensku už dvadsať rokov. Zaručuje im ho Ústava Slovenskej republiky a Charta jazykov. Krátko po tzv. Nežnej revolúcii sa zdalo, že demokracia zmení postavenie Rómov v spoločnosti. Legislatívne podmienky boli vytvorené ešte v roku 1991. V praxi to znamenalo, že vzniklo divadlo Romathan, vznikli prvé rómske médiá, prvé školy, v ktorých sa, okrem iného, vyučoval aj rómsky jazyk. Všetko však v provizóriu, pretože sa akosi zabudlo na to, že rómsky jazyk potrebuje dostať svoju spisovnú podobu. RNM 1 mapuje dianie okolo rómskeho jazyka s dôrazom na obdobie od jeho štandardizácie 30. júna 2008.

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 20/2010

RNM 20 je snahou pozrieť sa na to, ako Rómovia oslavujú Vianoce. Okrem tradícií v magazíne rómsky diakon Ladislav Horváth z Hanušoviec nad Topľou vysvetľuje poslanie a význam Vianoc.

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 19/2010

V RNM 19 sa pozrieme spoločne do osady Hlboké v Liptovskom Mikuláši, aby sme zistili aktuálny stav bývania jej obyvateľov, predstavíme dve osobnosti rómskej kultúry – Štefana Bučka, učiteľa a člena hudobného zoskupenia Cigánsky oheň z Banskej Bystrice a mladého, talentovaného Erika Tirdu z Košic. Hovoríme aj o kampani Amnesty International, ktorú realizuje pod názvom Dajme im šancu!

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2010

V RNM 18 navštívime spolu obec Čaklov, kde sa odohral zaujímavý futbalový zápas, pozrieme sa do Sečoviec, kde náš štáb sprevádzal vzácnu návštevu z Nemecka, prinášame reportáž z Lunika IX, kde vysvätili prvý kostol a na záver nás čaká bonbónik v podobe reportáže z koncertu Cigánskeho ohňa.

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2010

V reportážach RNM 17 navštívime základnú školu v obci Zborov, aby sme sa pozreli ako riešia vzdelávanie rómskych detí, povieme si, čo je nové v rozvoji rómskeho jazyka. V Petrovanoch pri Prešove zamestnali 10 Rómov. Pozrieme sa, ako sa im to podarilo a navštívime mladého talentovaného cimbalistu Erika Tirdu.

Copyright © STV & MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2010

Luník IX nie je najvhodnejším miestom pre život. Zvlášť pre mladých ľudí. Napriek tomu ich tam žije takmer 3000, bez možností využitia voľného času. Mladí ľudia, ktorí rozmýšľajú o svojej budúcnosti. Čo ich čaká so stigmou Lunik IX?

Relácia bola vyrobená s finančnou podporou MK SR
v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013

Copyright © MECEM

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2010

Redaktori RNM hľadajú odpoveď na otázku, čo s projektami USVRK, keď organizácie od januára nedostali financie na ich realizáciu, prinášame rozsiahlejší rozhovor so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Miroslavom Pollákom, v reportáži z Bidoviec sa dozviete, čo bránilo tomu, aby bola zavedená voda v osade a tiež prinášame informáciu o zjavení v Solivare pri Prešove.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2010

RNM14 je venovaný téme holokaustu. Dvaja mladí ľudia Gabika a Róbert hľadajú svoje korene. Preto sa rozhodli navštíviť továreň smrti - nazývanú Auschwitz-Birkenau. Ide o mládežníkov, ktorých rodinní príslušníci zahynuli v koncentračných táboroch. Takto má možnosť divák vidieť príbeh, ktorý sa odvíja cez štyri generácie a súčasne má možnosť vidieť koncentračný tábor Osvienčim akoby vlastnými očami. Relácia môže slúžiť aj ako vzdelávací program pre školy.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2010

Leto sa skončilo. Napriek tomu si určite každý z nás niečo z leta uchoval vo svojich spomienkach. Mnohí budeme dobre spomínať ešte dlho na letné festivaly, ktorých bolo tento rok neúrekom po celom Slovensku. V našom magazíne sme vám chceli priniesť kúsok z ich atmosféry. Nasledujúce minúty budú teda hlavne o hudbe a speve. Naše štáby navštívili tri rôznorodé festivaly: Gypsyfest v trebišove, ROMAFESR vo Zvolene a cimbalový festival v Šimonovciach (okres Rimavská Sobota).

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2010

V júli pred 12 rokmi totiž prívalová vlna rieky Malá Svinka, ktorá cez rómsku osadu preteká, brala so sebou drevené chatrče aj s ich obyvateľmi. Voda a bahno napokon pochovali 50 ľudí. Viac ako polovica obetí týchto povodní boli deti. Redaktori RNM navštívili po 12 rokoch Jarovnice, aby sa pozreli ako splnili kompetentní sľuby o protipovodňovej ochrane. Navštívili tiež Kuzmice, kde počas tohtoročných povodní boli Rómovia niekoľkokrát evakuovaní.
Rómska osada Richnava, v ktorej žije takmer 1700 Rómov sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty. Rómovia po nej musia prejsť vždy, keď sa chcú dostať hoci len do centra obce.
Začiatkom júna tohto roka sa tu opäť stala nehoda. Mladý vodič zrazil 10 ročnú Františku, keď išla do školy. Dá sa vôbec riešiť dopravná situácia v blízkosti rómskych osád?
Základnú školu v Slovenskej Vsi navštevuje približne 500 žiakov nielen z tejto obce aj aj zo susednej obce Výborná. Polovica z nich sú rómske deti, ktoré spoločne s ostatnými koncom školského roka oslávili svoj veľký deň - Deň Rómov. Z tejto oslavy prinášame reportáž.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2010

RNM11 začneme reportážou o tom, aké zamestnania majú budúcnosť a ako si rómske deti vyberajú budúce zamestnanie, ukážeme vám, ako v obci Petrová zrekonštruovali domy v osade, boli sme sa pozrieť na nácviku gospelovej skupiny Agatangel v Slavkovciach pri Michalovciach a prinášame aj reportáž z cesty redaktorov do Francúzska na púť k sv. Sáre.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2010

V RNM 10 hovoríme o tom, že aj na Slovensku je možné študovať rómsky jazyk na vysokej škole, ukážeme vám novú telocvičňu pri základnej škole v Banskom, navštívili sme osadu v Sečovciach, kde pôsobili v máji Malé sestry Ježišove a prinášame aj reportáž z II. ročníka Gypsy Spirit.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2010

Téma internátnych škôl rozdelila spoločnosť na dve skupiny. Internátne školy áno či nie? A ako vlastne riešiť vzdelávanie rómskych detí? O tom, čo nebolo povedané je RNM 9. Navštívili sme bardejovskú Poštárku, Súkromné gymnázium v Kremnici a hovoríme aj s kompetentnými v otázke vzdelávania rómskych detí.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2010

V RNM 8 sme navštívili šikovných remeselníkov na Základnej škole v Jakubanoch, v Hermanovciach sme boli zvedaví na bývanie Rómov, v Spišskom Podhradí sme sa pozreli ako si Horvátovci žijú v hlinenom dome a s kamerou sme sprevádzali aj návštevu z Francúzska.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2010

V RNM 7 prinášame reportáž z konferencie o extrémizme v Bratislave, so splnomocnencom vlády pre rómske komunity sme navštívili Luník IX, kde splnomocnenec odmenil nadanú maliarku – Vanesku Horváthovú, prinášame reportáž z oslavy Medzinárodného dňa Rómov v Košiciach a predstavujeme pani Kvetu, ktorá rozpráva o živote za hranicami.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2010

RNM 6 prináša reportáž z Bruselu z konferencie, ktorú EK organizovala na tému budúcnosti rómskej kultúry, ukážeme si ako do našich osád prichádza moderná doba a ako Rómovia pracujú s internetom, predstavíme vám mladého hokejistu zo Spiša Ruda Horvátha a skupinu mladých humoristov z Ladomírovej.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2010

RNM 5 prináša reportáž z Ďurkova, kde sme navštívili Rómov, ktorí na bývanie čakali niekoľko rokov, predstavíme bubeníčku Dášu zo Smižian, vraciame sa k téme obchodovania s ľuďmi a prinášame ďalší recept.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2010

Rok 2010 je v Európe vnímaný ako rok boja proti chudobe. Nemôžeme si zakrývať oči pred faktom, že táto téma sa týka vo veľkej miere predovšetkým Rómov. RNM 4 prináša dve reportáže s témou chudoby. Pýtame sa, či je sociálne bývanie na Luniku IX naozaj sociálnym bývaním a pokračujeme aj v téme obchodovania s ľuďmi. Prinášame tiež portrét historicky prvého poslanca za rómsku politickú stranu zvoleného do VÚC Prešov a reportáž z pohrebu Milana Táncoša.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2010

RNM 3 prináša reportáž z návštevu u prezidenta SR Ivana Gašparoviča, hovoríme o tom, ako prežívajú stužkovú rómske deti navštevujúce košické školy s vyučovacím jazykom rómskym, predstavujeme Zlatušu Kančiovú, terénnu sociálnu pracovníčku z Michaloviec a súčasne študentku Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce v Košiciach. Jej príbeh je príbehom o tom, ako si Rómovia uvedomujú potrebu vzdelania a stále si ho dopĺňajú. V závere hovoríme ale aj o zodpovednosti rómskych rodičov za vzdelanie detí. Prinášame skúsenosti z terénu – zo Základnej školy v Kecerovciach a Špeciánej základnej školy vo Vtáčkovciach.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2010

RNM 2 prináša reportáž z osady Za Tescom v Košiciach, kde skončila časť vysťahovaných Rómov z Golianovej ulicie. V akých podmienkach žijú a aká ich čaká budúcnosť? To sú otázky, ktoré kladú redaktori RNM. Navštívili sme aj obec Kapušany pri Prešove, kde sa už onedlho presťahujú Rómovia do nových kontajnerových domov, hovoríme o problémoch spojených so zápisom detí do škôl. V závere magazínu sa vraciame k reportážam o varení. Varí naša spolupracovníčka Monika.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2010

Prvé vydanie RNM v roku 2010 mapuje najdôležitejšie udalosti z hľadiska rómskej komunity. V reportážach sa vraciame k prijatiu eura, hovoríme o neoprávnenom zaraďovaní rómskych detí do špeciálnych škôl, pochodoch extrémistov, o okolnostiach postavenia múru v osade Ostrovany aj o problémoch s bývaním Rómov v Košiciach.

Copyright © STV & MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 29/2009 špeciál 9

Rómske mediáne centrum (MECEM) tento rok oslávilo svoje desiate výročie existencie. Počas svojej existencie prešla organizácia mnohými zmenami. V RNM 29 rozprávajú redaktori o svojej ceste za žurnalistikou a súčasne prinášame krátku reportáž z osláv, ktoré sa uskutočnili v Bidovciach pri Košiciach, a na ktorých sa zúčastnili Rómovia zo širokého okolia.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 28/2009 špeciál 8

Počas roka 2009 redaktori RNM zrealizovali 4 zahraničné služobné cesty, z ktorých doniesli aj zaujímavé reportáže. V profilovom prrehľade sa vraciame k návšteve v Bielorusku, ktorá sa uskutočnila vo februári. Vraciame sa v skratke k návšteve srbského Belehradu, kde bol náš štáb pri preberaní predsedníctva Dekád inklúzie Rómov, k návšteve v Rumunsku, kde sme boli v júli, k návšteve v poľskom Osvienčime, kde sme sa zúčastnili zhromaždenia k Medzinárodnému dňu rómskeho holokaustu začiatkom augusta.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 27/2009 špeciál 7

Dopad chudoby na bývanie je v niektorých regiónoch katastrofálny. Ak sa k chudobe pridá aj zle nastavená politika samosprávy, je aj ťažko riešiteľný. RNM 27 sleduje čiastočne situáciu s bývaním Rómov v Košiciach za uplynulých 20 rokov – ako sa zmenila a čo ju ovplyvňuje. Dokument je z cyklu Hazardné hry s chudobou – Rómovia 20 rokov po.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 26/2009 špeciál 6

RNM 26 je súčasťou cyklu filmových dokumentov o živote Rómov na Slovensku, ktorý má názov Hazardné hry s chudobou. Tentokrát je venovaný téme Rómovia 20 rokov po… Pokúsili sme sa priniesť pohľady ľudí z komunity – zástupcov rôznych sociálych ako aj vekových štruktúr - na otázku: čo im dala a čo im vzala Nežná revolúcia.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2009

Aj hlavnou témou RNM 17 je Dekáda inklúzie Rómov. Prinášame v ňom reportáž z imatrikulácie študentov prvého ročníka Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Košiciach, navštívili sme Miňa Berkyho, ktorý je jedným zo študentov na tejto škole, hovorili sme so študentom Nikolasom Rybárom z Moldavy nad Bodvou, ktorý získal štipendium na pobyt v Amerike a nakoniec sme sa boli pozrieť, ako je to s výstabou múru v osade v Ostrovanoch.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2009

V RNM 16 prinášame reportáž z filmového festivalu Kalo čangalo v Spiššskej Novej Vsi, ktorým vyvrcholilo zasadnutie Medzinárodného výboru Dekády inklúzie Rómov. Hovoríme o živote detí v Detskom domove na Červenom brehu v Košiciach, kde žijú ťažko choré deti, vraciame sa ešte k téme obchodovania s ľuďmi a prinášame aj reportáž o vysvätení kaplnky vo Vtáčkovciach.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2009

Extrémizmus sa stal koncom leta témou číslo jedna. Protesty proti tzv. rómskej kriminalite na istý čas rozdelili Slovensko na dva tábory. Magazín sa snaží priniesť odpovede na otázku prečo k tomu došlo a ako sa v tejto situácii cítia Rómovia. Hovoríme s primátorkou Krompách, hovoríme so starostom obce Ostrovany, pátrame po tom, prečo sa niekde darí realizovať projekty na pomoc Rómom a inde ani peniaze úspech neprinášajú. Ako príklad úspešnej lokality prinášame reportáž z osady v Trebišove.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2009

RNM 14 prináša reportáž o spolunažívaní Rómov a Nerómov v obci Kalné Roztoky, v Bardejove sme navštívili firmu rómskeho podnikateľa. Zaujímali sme sa o to, aký dopad má kríza na zamestnávanie Rómov. Prinášame aj reportáž z Veľkého Slavkove – z Domu na polceste, kde nachádzajú útočisko deti po odchode z detského domova, a nakoniec prinášame aj reportáž o spoločnom koncerte Sendreiovcov a evanjelického rómskeho ženského zboru z Rankoviec

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2009

Hrad Červený kameň bol koncom augusta svedkom tzv. rómskeho bašavelu. Pripravili ho pre divákov deti z Divých makov a ich hostia. Reportáž z Červeného kameňa prináša správu o dianí na hrade, rozhovory s deťmi a ich trénermi ako aj s hosťami bašavelu.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 25/2009 špeciál 5

Na prelome júla a augusta 2009 sme sa zúčastnili spomienkových osláv 65. výročia holokaustu – celoslovenských osláv v Dunajskej Strede a v Osvienčime. Hovoríme so zaujímavými osobnosťami pripomínajúcimi pamiatku holokaustu Rómov.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 24/2009 špeciál 4

V špeciálnom vydaní RNM 24 prinášame reportáž z nášho putovania v Rumunsku. V meste Temešvár sme pátrali po Rómoch a tiež sme boli na 3. ročníku Medzinárodného festivalu rómskeho umenia. A odtiaľ prinášame rozhovor s Romanom Yagupovom, lídrom kapely Zdob si zdub a tiež ukážky z ich koncertu v Temešvári.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 23/2009 špeciál 3

V špeciálnom vydaní RNM23 sme sa boli pozrieť na Spišskom hrade spolu s deťmi zo Špeciálnej školy v Chminianskych Jakubovanoch, ktorí na Spiši trávili prázdniny, navštívili sme rómskeho primáša Alexandra Daška. S ním sme si pohovorili o jeho ceste k hudbe a nakoniec prinášame príbeh pani Antónie Pustajovej z Čierneho Balogu, ktorú pred smrťou počas II. svetovej vojny zachránila len náhoda.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 22/2009 špeciál 2

RNM 22 sme pripravili ako európsky. V prvej reportáži prinášame informácie o preberaní predsedníctva Dekády inklúzie Rómov podpredsedom vlády SR v Belehrade, hovoríme o „železnom mestečku“ v Dunajskej Strede, navštívili sme Rómov v Čiernej nad Tisou a hľadali príčiny ich problémov s bývaním a nakoniec sme sa zabavili na bále v Banskej Bystrici.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 21/2009 špeciál 1

V RNM 21 hovoríme o problémoch s počtom detí v Základnej škole v Stráňach pod Tatrami, kde už hrozí trojsmenné vyučovanie, v Krásnohorskom Podhradí sme zisťovali ako to je s legalizáciou pozemkov pod rómskou osadou, ktorej chce zabrániť petícia, diskutovali sme s folklóristami v Železiari o rómskom folklóre a nakoniec sme navštívili jedno obchodné centrum v Košiciach, kde sme pomáhali Stanovi naplniť jeho sen - tancovať s Lacim Strikom.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2009

V RNM12 sme navštívili azylové centrum v Somotore, zisťovali sme, ako to vyzerá na takej škole, ktorú navštevujú len rómske deti - v Huncovciach, hovoríme o chorobe chudobných - o tuberkulóze, a nakoniec sme sa pozreli aj na prvé maturity na Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémii v Košiciach.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2009

V RNM 11 sa vraciame k téme zaraďovania detí do špeciálnych tried, tentokrát priamo na škole v Krivanoch, ukážeme vám, aké pekné záhradky si dopestovali Rómovia v Žalobíne, ako trávia voľný čas deti v Moldave a tiež navštívime osadu v Bystranoch. Hovorili sme spolu o tom, čo dalo tunajším Rómom 5 rokov v EÚ.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2009

RNM 10 ponúka ďalšie pokračovanie z cyklu boja proti obchodovaniu s ľuďmi, navštívili rodičov, ktorí nesúhlasia so zaraďovaním ich detí do špeciálnych tried v Krivanoch, V Hanušovciach sme navštívili misijnú sestru Benediktu, ktorá tam pracuje ako komunitná pracovníčka a na chvíľku sme sa zastavili v Zámutove, kde predstavujeme dušu súboru - hudobníka Češľaka.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2009

Gypsy spirit je názov ocenenia za najvýznamnejší čin uplynulého roka. Odovzdávanie cien je témou reportáže v RNM9. Súčasne prinášame reportáž z obce Rankovce. Predstavujeme Kvetu Turtákovú a Jaroslava Korpáša, ktorí získali Cenu Gypsy spirit za čin roka. Okrem toho nájdete v magazíne reportáž o situácii Rómov v Kravanoch a tiež portrét Kvety Berkyovej z Rudnian, ktorým si pripomíname zároveň aj Medzinárodný deň matiek.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2009

V RNM 8 hovoríme o probléme s vodou v rómskej osade v Kyjove, predstavujeme vám knihu Devleskere čhave, hovoríme o prejavoch meningitídy a tiež o probléme obchodovania s ľuďmi.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2009

Jazyk je základným identifikačným prvkom Rómov. Od jeho štandardizácie na Slovensku prešiel takmer rok. Redaktori magazínu preto venovali túto časť jazyku a procesu jeho uvádzania do života. Hovoríme o tom, ako sa kladú základy národnostného školstva, navštívili sme jediné rómske divadlo a hovoríme s hercami o tom, ako sa vzdelávajú v rómskom jazyku, redaktori magazínu vysveľujú, čo všetko musia urobiť pre to, aby mohli pôsobiť v rómskom vysielaní STV a hovoríme aj s kazateľom, ktorý káže v rómskom jazyku.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2009

Redaktori magazínu sa zašli pozrieť do obce Rokytov v okrese Bardejov ako tu rieši samospráva problém s neplatičmi, v Arnutovciach pri Prešove sme navštívili triedu, ktorá vlani vyhrala súťaž Supertrieda, prinášame reportáž z imatrikulácie na Vysokej škole sociálnej práce a zdravotníctva v Košiciach a tiež prehľad noviniek v zákone o cestnej premávke.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2009

Problém exekúcií zasiahol vo veľkom rozsahu aj rómske komunity. RNM5 prináša reportáž o aktuálnej situácii vo Švedlári a súčasne hovorí s právnikom o tom, ako sa možno brániť exekúcii. Prinášame reportáž o potrebe očkovania rómskych detí a tiež portrét breakového tanečníka a majstra Európy v kickboxe Vojta Hudyho.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2009

V magazíne sa venujeme problematike pôžičiek. Na príklade obce Kurov ukazujeme, ako môže samospráva pomôcť Rómom v hmotnej núdzi pri zariaďovaní nízkoštandardných bytov, na príklade obce Nálepkovo zase hovoríme o spolupráci samosprávy s tretím sektorom. V Nálepkove poskytuje pôžičky obyvateľom ETP Slovensko, ktorá im pomáha zlepšovať kvalitu bývania. Hovoríme aj o probléme so zápisom detí do prvého ročníka základnych škôl a navštívili sme tiež mladých trebišovských futbalistov.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2009

V RNM 3 si na konkrétnom príklade ZŠ v Bidovciach kladieme otázku, či môže separácia rómskych detí v školskej jedálni ovplyvniť ich postoj k vzdelávaniu, predstavíme vám rómsku poštárku v Zamutove v okrese Košice-okolie, pozrieme sa, aká budúcnosť čaká prvého občana narodeného v Košiciach tento rok a tiež si povieme niečo o tom, akú hodnotu majú centy.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2009

RNM2 prináša reportáž zo Spišských Tomášovice, kde pošta nedoručila Rómom eurokalkulačky. Podobný problém však oznámili aj ďalšie lokality z celého Slovenska. Pýtali sme sa preto aj zástupcov NBS, ako to bude NBS riešiť. V ďalšej reportáži sme sa zašli pozrieť, ako sú na euro pripravení Rómovia na RPPII v Rudňanoch. A nakoniec sme navštívili Rómov v Nováčanoch. Vybrali sme sa s nimi na nákup, aby sme im ukázali ako budú pracovať s eurom.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2009

Keďže od definitívneho prijatia novej meny na Slovensku uplynulo len niekoľko dní, magazín prináša zhrnutie všetkého potrebného k tejto téme.

Copyright © MECEM/RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 24/2008

Redaktori RNM So vakeres? spomínajú prostredníctvom reportáží na svoje zážitky počas roka 2008. Vybrali pre vás niektoré z nich, ktorými si chcú pripomenúť to, čo zanechalo v nich osobne najväčšie dojmy a aj ovplyvnilo ich život. Vrátime sa spoločne v spomienkach do Macedónska, do Strání pod Tatrami ale aj na koncert Alexandra Daška.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2008

Ako si žijú Rómovia v Handlovej a aká je budúcnosť rómskej baníckej kolónie, na to me sa zašli opýtať na Mestský úrad v Handlovej. Pohovoríme si o plánoch mesta na riešenie situácie tunajších Rómov. V ďalšej reportáži sme navštívili deti v detskom domove rodinného typu v Medzilaborciach, Ako si žijú, aké sú ich očakávanie do Nového roku? A nechýba samozrejme ani posledná tohtoročná časť eurománie.

Copyright © MECEM/RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2008

Na návsteve v Partizánskom sme hovorili s primátorom mesta a prednostkou MsÚ o riešení problémov tamojšej rómskej komunity. Partizánske ako jedno z mála miest na Slovensku, do bývania Rómov investuje vlastné, nie grantové zdroje. Prinášame tiež rozhovory so sólistami koncertu Cigánsky oheň: Richardom Rikkonom, Sisou Sklovskou a autorom projektu Alexandrom Daškom. Nechýba ani pokračovanie eurománie.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 23/2008 špeciál 6

Redaktori Rómskej tlačovej agentúry natočili reportáž o návšteve anglickej kráľovnej v Spišskej Sobote. Prečo práve tam? Lebo práve tu sa stretla aj s Rómami. Ako toto stretnutie vyzeralo, čo všetko sme pri tom zažili a aké spomienky si odtiaľ odniesli návštevníci - o tom všetkom hovorí špeciálne vydanie rómkeho národnostného magazínu So vakeres?

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2008

V RNM 15 sme sa zašli pozrieť na burzu práce v Kráľovskom Chlmci. Hovorili sme s generálnym riaditeľom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Sihleským aj o tom, že nezamestnanosť je častokrát rodinná záležitosť, o tom, ako bytová politika ovplyvňuje nezamestnanosť, o dĺžke podpory v nezamestnanosti v Bulharsku ap. V ďalšej reportáži sme navštívili obec Veľkú Idu, kde viac ako stovka Rómov pracuje v U.S.Steel v Košiciach. Ako sa to odráža na ich životnej úrovni? A nechýba samozrejme ani eurománia.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2008

V RNM 14 sme zavítali do obce Spišské Tomášovce. Navštívili sme tam rómsku materskú školu a hovoríme tak trošku aj o tom, či je to dobré riešenie pre budúcnosť obce. V Spišškej Novej Vsi sme sa zúčastnili na II. ročníku festivalu Kalo čangalo a prinášame vám odtiaľ reportáž. A samozrejme: učíme sa a varíme s eurom.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2008

RNM 13 je návratom do leta. Prinášame reportáže z nášho pobytu v Macedónsku, kde sme navštívili Ohrid, Kumanovo a Skopje. Predstavíme vám aktivity Rómskeho komunitného centra a ženskej mimovládnej organizácie Daja. Navštívili sme televíziu v Skopje a dve rómske osady: v Kumanove a najväčšiu rómsku osadu v Európe – známu Šutku.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2008

Na začiatku nového školského roka vám predstavujeme dve základné umelecké školy - V Spiššskej Starej Vsi a v Banskej Bystrici, kde nie je problémom nájsť rómske deti a rómskych učiteľov. Pripravili sme tiež reportáž z putovania divadla Romathan a, smozrejme, prinášame ďalšiu kapitolku o tom, čo potrebujeme vedieť o eure.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 22/2008 špeciál 5

Počas leta monitorovali redaktori RPA dianie na celom Slovensku. V prvom septembrovom vydaní prinášajú reportáže z povodní na východnom Slovensku, z celosvetovej predpremiéry filmu o Cinka Panne, reportáž zo slávnostnej štandardizácie rómskeho jazyka, ale aj jednu špeciálnu: zo svadby našej moderátorky Klaudie.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 21/2008 špeciál 4

Téme eura je venovaný aj ďalší špeciál RNM. Tentokrát súťažili ženy zo Strání pod Tatrami a Veľkej Lomnice v okrese Kežmarok. Žiadna z nich sa nedala v súboji o zaujímavé ceny zahanbiť.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 20/2008 špeciál 3

Na konci júna sa v Dunajskej Lužnej konal už piaty ročník Európskeho rómskeho kováčskeho sympózia. Schádzajú sa na ňom pravidlene kováči z takmer celej Európy. O tom, aký bol jubilejný piaty ročník, hovorí náš magazín.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 19/2008 špeciál 2

Druhý letný magazínový špeciál ponúka spracovanie najdôležitejších informácií z eurokampane, ktoré sme spoločne preberali do prijatia konverzného kurzu. Je použiteľný pre prácu v komunitných centrách a iných strediskách, kde beží príprava Rómov zo sociálne slabých komunít na prechod na euro. Novinkou je klip o veštici. Príjemné sledovanie!

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2008 špeciál 1

Prvý letný magazínový špeciál ponúka divákom zostrih zaujímavých varení z rôznych regiónov Slovenska. Okrem varenia s policajtami, kde nájdete recept na gója, marikle a iné rómske špeciality, si opätovne môžete pripomenúť varenie s Irenou Adamovu (plnené pečené kurča), s Darinou Tokoliovou (halušky s mäsom) a iné. Dobrú chuť!

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2008

Celé Slovensko sa pripravuje na euro. Inak tomu nie je ani v rómskych komunitách. Rómske ženy z piatich obcí na východe Slovenska - z Bidoviec, Ďurkova, Boliarova, Vtáčkoviec a Rankoviec, súťažili v magazíne nielen v teoretických vedomostiach o eure.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2008

V RNM 10 nájdete reportáž o živote Rómov v Bidovciach v okrese Košice-okolie. Navštívili sme Špeciálnu základnú školu v Košiciach, na sídlisku Nad Jazerom, ktorú navštevuje stovka rómskych detí. Prinášame tretiu časť Eurománie a s Dáškou varíme tentokrát stroganov.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2008

Deti z obce Roškovce blízko Levoče žijú síce v chatrčiach bez vody a v osade dodnes niet jediného splachovacieho WC, ale aj napriek tomu si adoptovali chlapca z Afriky a pomáhajú mu prežiť jeho ťažkú situáciu. Aj o reportáž o tom si môžete pozrieť v RNM9. Pokračujeme druhou časťou EUROMÁNIE, kde okrem nových informácií o eure sa predstavuje aj hudobná skupina Daxon z Humenného. V závere prinášame pokračovanie varenia. Varíme góju a iné rómske špeciality, ktorými sme pohostili policajných špecialistov.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2008

RNM je venovaný náročným témam - hovoríme o bývaní Rómov v Žiari nad Hronom a o požiari v Pezinku. Kladieme si otázku, ako bude mesto Pezinok riešiť bývanie 90 ľudí, ktorí zostali bez strechy nad hlavou. V prvej reportáži z cyklu EUROMANIA sa dozviete nielen od kedy budeme platiť eurom ale aj mnohé ďalkšie informácie. Predstavujeme tiež v rámci hitparády skupinu Culy z Michaloviec.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2008

V RNM7 sme navštívili osadu v Jasove, aby sme videli prácu tunajších policajných špecialistov. Špecifikom tejto policajnej stanice je, že medzi policajnými špecialistami je aj Róm Ján Mika. Nazreli sme opäť aj na Lunik IX, kde sme zisťovali čo je nové v materskej škole. Objavili sme tu filmárov z Kanady s ktorými sme hovorili o tom, čo ich na Luniku IX zaujalo. A nakoniec sme nechýbali na tzv. dňoch rómskej kuchyne v Dunajskej Lužnej.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2008

RNM predstavuje Ján Hera, nositeľa Ceny splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity za ľudskosť, prináša reportáž o rómsko-nerómskych vzťahoch v obci Laškovce v okrese Michalovce. Varí Darina Tokolyová z Kremnice regionálnu špecialitu - halušky s mäsom.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2008

RNM predstavuje ďalšieho nositeľa Ceny splnomocnenkyne vlády SR pre rómskej komunity za ľudskosť - saleziána Petra Bešeneiyho. Prinášame reportáž o živote Rómov vo Vyšnej Myšli a opäť prinášame pokračovanie rubriky Varenie.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2008

RNM 4 ukazuje, ako žijú Rómovia v Belehrade. Ukážeme vám nielen ľudí, ktorí na úteku zostali bez strechy nad hlavou a ich život je nesmierne ťažký, ale aj význmného srbského novinára Dragoljuba Ackoviča, muzikanta a divadelného dramaturga Dragana Rističa, hovoríme s rómskym poslancom srbského parlamentu a ďalšími.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2008

RNM 3/2008 predstavuje ďalšiu nositeľku Ceny splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity za ľudskosť Janku Hanečákovú, riaditeľku MŠ a ZŠ v Lomničke, okres Stará Ľubovňa. Priblížime Vám tiež tréning seniorskej plavkyne Violy Adamovej. Nechýba ani varenie.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2008

V RNM pokračujeme v predstavovaní nositeľov Ceny za ľudskosť. Dnes predstavujeme primárku Detskej onkológie v Košiciach Irinu Oravkinovú. S kamerou sme navštívili aj Súkromnú základnú školu a Súkromné gymnázium v Košiciach na Galaktickej ulici. A po dlhšej prestávke prinášame aj varenie.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2008

V prvom magazíne roka 2008 hovoríme o slávnosti, na ktorej boli v závere decembra v Bratislave udeľované ceny Splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity za ľudskosť. Vrátili sme sa k predstaveniu ich nositeľov a pripomenuli sme si hrdinský čin Michala Pačana z Krompách a povedali sme si niečo aj na tému prijatia eura.

Copyright © RPA a STV

Rómsky magazín - So vakeres? 18/2007

Posledný magazín v roku 2007 je venovaný dvom témam. V prvej reportáži vám predstavíme obec Blatné Remety, kde dnes žijú už desiatky detí z detských domovov v rodinách. Ako sa zmenil život tejto obce? Aká je budúcnosť týchto detí? Poďte s pozrieť s nami. Druhá reportáž je venovaná problematike prijatia eura v SR od roku 2009. Je prvou z cyklu, ktorý pripravujeme na budúci rok.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 17/2007

Nie je jednoduché byť Rómom v pozícii starostu. S čím všetkým sa takýto človek môže stretnúť? Hovoríme so starostom Ondrejom Berkim z Hostíc v okrese Rimavská Sobota. Predstavíme nový študijný odbor so zameraním na rómske komunity, ktorý je možné študovať v Košiciach a tiež navštívime dvoch zaujímavých mladých ľudí: Adrianu z Fiľakova, ktorá je v programe Divé maky, a Lacka Ráca, študenta Strednej zdravotníckej školy v Košiciach.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2007

Druhý novembrovy magazín sme ladili trošku športovo. Predstavujeme dvoch zaujímavých športovcov - boxéra Peťa Baláža zo Žiliny, ktorý reprezentoval Slovensko na oplympijských hrách v Atlante a mladého nádejného športovca, futbalového brankára Tomáša Máteho z Rimavskej Soboty. Hovoríme aj o tom, ako riešia problémy rómskej komunity v obci Rakúsy v okrese Kežmarok aj o tom, ako vnímajú problémy Rómov Rómovia z Bulharska a Moldavska.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2007

V RNM 15 predstavujeme dve obce na Spiši, ktoré riešia problémy svojich rómskych spoluobčanov. V obci Jánovce žijú dve komunity vo veľmi odlišných životných podmienkach. Snažíme sa hľadať odpoveď na otázku, aké životné stratégie ich odlišujú. V Arnutovcich zas predstavujeme Rómov, ktorí sa aktívne zúčastňujú na živote obce. Prinášame aj reportáž z Romaexpo na Spiši a rozhovor so splnomocnenkyňou vlády SR Aninou Botošovou.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2007

Predstavujeme ako prebiehal 1. ročník medzinárodného filmového festivalu na Spiši, navštívili sme obec Rudňany, kde sme boli hosťami Soni Pokutovej - hrdinky dokumentárneho filmu O Soni a jej rodine, predstavíme vám Rómov v obci Smižany a povieme si niečo o tom, čo by mali vedieť nájomníci nájomných domov.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2007

V tomto pokračovaní magazínu sa vraciame ešte na chvíľku do leta. Prinášame reportáže z táborov, ktoré nie sú len jednorázovými aktivitami, ale sledujú prácu s deťmi v širšom kontexte. Navštívili sme detský tábor v Kamenici nad Cirochou, ktorý organizoval Úsmev ako dar a tábor v Hermanovciach pri Vranove nad Topľou, ktorého organizátorom bola farnosť v Čičave - kňaz Martin Mekel. V relácii nájdete aj reportáž zo súťaže Rómsky hlások v Lučenci a v Lučenci sme navštívili aj Osadu verejnej čistoty. Tu sme hovorili nielen s jej obyvateľmi, ale aj s komunitnými pracovníkmi a pracovníkmi odboru sociálnych vecí na tému problémov rómskych detí vo vzdelávaní.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2007

Pamätný tábor Rómov v Poľsku je témou tejto časti RNM So vakeres? Spolu s našim štábom sme navštívili poľské mesto Tarnow a s poľskými Rómami sme na starodávnych kočoch putovali po stopách poľských Rómov, ktorí boli zavraždení počas druhej svetovej vojny. Okrem uctenia si obetí holokaustu sme sa porozprávali s poľskými Rómami o tom,čo robí Rómov Rómami, aký je rozdiel medzi našimi a poľskými Rómami ale ja o varení, spievaní a všeličom inom.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2007

V prvom jesennom magazíne predstavujeme Úrad novej splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Aniny Botošovej, navštívime obec Kecerovce, kde majú Rómovia problémy s novo odvzdanými bytmi po kolaudácii a nevedia si s týmito problémami poradiť, hovoríme o tzv. horizontálnej priorite v rámci ktorej sa budú môcť starostovia uchádzať o financie z EÚ. Spoločne si navaríme s matkou a dcérou Kováčovcami. Ale už budúci magazín č. 12 bude venovaný Pamätnému táboru Rómov, ktorý bol v lete v Poľsku.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2007

Kladieme si otázku, či je možné zamestnávať Rómov aj v súkromných firmách a aké bariéry musia prekonávať ľudia dlhodobo nezamestnaní. Predstavíme Vám obec Boliarov v okrese Košice-okolie a problémy jej obyvateľov, ukážeme si, ako sa o svojich veriacich starajú na fare Reformovanej cirkvi Slovenska v obci Bidovce v okrese Košice-okolie. Na záver varíme s režísérom magazínu Paľom Pekarčíkom.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2007

Širší priestor venujeme predstaveniu Strednej umeleckej školy na Exnárovej ulici v Košiciach. Je to aj preto, lebo škola tento rok oslavuje 15. výročie svojho vzniku. Čo za ten čas dosiahli, aké odbory je možné na škole študovať, to všetko sa dozviete v RNM9. Predstavíme vám činnosť komunitných centier v Kojaticiach a v Kecerovciach a nakoniec - varíme s herečkou Romathanu Violou Adamovou.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2007

Navštívili sme obce na sstrednom Slovensku - Telgárt a Šumiac, kde same sa bavili o tom, ako žijú Rómovia, ako tu fungujú komunitné centrá, ako sa vedenie obce angažuje v otázke pomoci komunite. V Kežmarku sme navštívili súkromnú školu so zameraním na remeselnú výrobu, kde vychovávajú budúcich umeleckých kováčov, rezbárov, kaderníkov. Vo Zvolenskej Slatine sme si uvarili špecialitu - dusené mäso na kapuste.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? špeciál 2007

Špeciálne vydanie oslovuje samosprávu, komunitných pracovníkov, aktivistov v teréne a ďalších, ktorí robia aktivity na rozvoj komunít v regiónoch na podanie projektu v rámci výzvy Fondu sociálneho rozvoja. Približuje predovšetkým skúsenosti z rôznych komunít s rozvojom komunitnej a sociálnej terénnej práce.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2007

Predstavíme prácu rómskych poslancov v obci Ihľany v okrese Kežmarok, ukážeme, ako si Rómovia v obci Bôrka v okrese Rožňava prilepšujú chovom kôz, navštívime obec Letanovce a pozrieme sa, ako sa na sťahovanie Letanovskej osady pozerajú Rómovia v okolitých obciach a nazrieme aj na evanjelickú faru v Slavošovciach, kde predstavíme manželov Lalíkovcov.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2007

Predstavujeme, ako sa saleziáni na Poštárke v Bardejove starajú o vzdelávanie rómskych detí, navštívili sme Kežmarok, kde s Ivanom Akimovom hovoríme o tom, akú úlohu hrá kultúra v sociálnych programoch pre deti zo sociálne znevýhodnených komunít. V rubrike varenie budeme zapekať cestovinu s režisérom divadla Romathan Mariánom Balogom a jeho kolegyňou Žanetou Štepákovou.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2007

V skratke si pripomenieme históriu Medzinárodného dňa Rómov a pýtame sa Rómov v ankete, či poznajú svoju hymnu. V magazíne uvidíte portrét rómskeho starostu v obci Petrová v okrese Bardejov Dušana Billého. Billý rozpráva o tom, prečo sa rozhodol kandidovať, čo všetko sa zmenilo v jeho živote i o tom, ako vyzerá spolunažívanie Rómov a Nerómov v obci a ako sa to podpisuje na jeho práci starostu. V závere magazínu navštívime domácnosť starostu a jeho manželka Danka pripraví pre divákov magazínu rodinnú špecialitu – kuracie stehná na zelenine. V ďalších dvoch reportážach sa redaktori magazínu zastavili na sídlisku Poštárka v Bardejove. Predstavujú aktivity saleziánov, ktorí si tento rok pripomínajú 15. výročie svojho pôsobenia na Poštárke a súčasne hovoria s dirigentkou súboru Devleskere čhave Máriou Jenčákovou o tom, ako pracovať s deťmi a či sú naozaj rómske deti inak hudobne nadané ako deti nerómske.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2007

Prináša reportáž z Krompách. Hovoríme s človekom, ktorý bol pri záchrane Jakuba Ringoša z horiaceho domu. Predstavíme vám nových poslancov vo Varhaňovciach a ukážame si, ako vyzeralo hygienické centrum na Luniku IX deň pred jeho kolaudáciou. V rubrike Varíme spolu dnes varí Irena Adamová, riaditeľka Súkromnej sociálno-právnej akadémie v Košiciach.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2007

Predstaví rómskych poslancov v obci Opiná a Jasov (okres Košice-okolie), pozrieme sa, ako vyzerala kontrola nájomných bytov v Košiciach-Šaci, povieme si pár slov o tom, či sú ženy z rómskych komunít pripravené na pôrod a čo treba urobiť po pôrode, a na záver nahliadneme do divadla Romathan. Uvidíme, ako vyzerá príprava novej divadelnej premiéry pri príležitosti 15. výročia divadla.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 2/2007

Zavedie diváka na návštevu do rôznych miest, v ktorých žijú svoj obyčajný každodenný život Rómovia. Predstavíme vám ďalších nových poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev (Košice, Rankovce-okres Košice okolie), prinášame rozhovor so súrodencami Ďuďovcami zo Soli, ukážeme ako funguje škola druhej šance v Somotore a povieme si niečo aj o tom, aké problémy riešia občania v hmotnej núdzi, ktorým zomrie príbuzný.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 1/2007

Predstaví nových rómskych poslancov zvolených do obecných zastupiteľstiev v ostatných komunálnych voľbách (Hačava, Žalobín), pozrieme sa do Základnej školy v obci Valaliky v okrese Košice-okolie, poradíme vám, ako na problémy so zdravotnými poisťovňami a pozrieme sa ako oslavujú Vianoce pravoslávni Rómovia.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 16/2006

Posledný tohtoročný magazín prináša reportáž o práci rómskych kováčov v Dunajskej Lužnej z pohľadu širšej historickej perspektívy a to v rozhovore s historikom Arne Mannom. Prinášame želanie Rómom do Nového roka tak, ako im ho zaželali minister kultúry SR Marek Maďarič, ministerka práce, soc. vecí a rodiny SR Viera Tomanová, podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič ako aj ďalší. A v závere pre divákov varí vianočné špeciality rodiny Berkyových Anina Botošová, štátna radkyňa MPSVaR pre rómsku komunitu.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 15/2006

Redaktori RNM navštívili tentokrát podtatranský región. Ukážu, ako bývajú Rómovia v Stráňach pod Tatrami, navštívime spoločne komunitné centrum v Huncovciach a spolu s deťmi si zajazdíme na poníkoch, porozprávame s logopedičkou. V Základnej škole v Dolnom Smokovci sa budeme pýtať, ako si rómske deti predstavujú svoju budúcnosť. Nakoniec sa zoznámime s dvoma obcami, kde majú Rómovia zastúpenie v obecnom zastupiteľstve - Podhorany a Jurské. Spoločne sa pozrieme, ako sa tieto obce zmenili v ostatných rokoch.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 14/2006

V tomto vydaní magazínu sa venujeme problematike závislostí v rómskej komunite, prinášame rozhovor s gamblerom ako aj rozhovory s odborníkmi. V ďalšej časti magazínu predstavujeme školy, na ktorých si Rómovia môžu dokončiť základné vzdelanie ako aj školy, na ktorých sa vyučuje rómsky jazyk. Cyklus o varení, v ktorom varia rómski novinári, ukončí riaditeľ RPA Ivan Hriczko. Ukáže Vám, ako sa pripravuje jedna stará rómska špecialita.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 13/2006

V magazíne predstavujeme projekt Ramoza v Košiciach, hovoríme o zmenách v dôchodkovom poistení nezamestnaných žien na materskej dovolenke, ukážeme vám, ako dokážu deti zo sociálne znevýhodneného prostredia úspešne zvládať učivo na Špeciálnej škole Odborárskej v Košiciach, povieme si o tom, ktoré služby poskytuje Centrum právneho poradenstva bezplatne pre ľudí v hmotnej núdzi a navštívime spolu aj múzeum v Humennom, kde je zriadení rómske oddelenie. V rubrike Varenie varí Klaudia Vaňová.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 12/2006

V magazíne č. 12 sme sa vybrali na stredné Slovensko. Pozrieme sa, ako žijú Rómovia v Klenovci a ako funguje Informačné a poradenské centrum v Rimavskej Sobote. Navštívili sme obec Čakanovce, kde sa Rómovia niekoľko rokov usilujú získať peniaze na cestu a ukážeme Vám aj, ako trávia voľný čas skauti. V závere varí redaktorka Etela Matová.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 11/2006

V tomto magazíne sa pozrieme na stredné Slovensko. Ukážeme vám, v akých hygienických podmienkach žijú najchudobnejší obyvatelia Hnúšte, zacvičíme si s rómskym trénerom taekwonda Marošom Oláhom, navštívime v okrese Rimavská Sobota dve obce s rómskymi starostami: Hostice a Sútor, zatancujeme si s rómskym súborom Bachtale čhaja a nechýba ani ďalšia špecialita našej redaktorky.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 10/2006

Magazín prináša reportáž o živote Rómov na Podskalke v Humennom, hovorí o projekte krajčírskej dielne v Družstvenej pri Hornáde a predstavuje rómskeho kazateľa Apoštolskej cirkvi na Luniku IX Ladislava Dunu.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 9/2006

Redaktori sa v tomto vydaní magazínu pozreli, čo robia Rómovia v lete, ako pestujú zeleninu v Turni nad Bodvou a reč je aj o evanjelizácii Rómov.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 8/2006

Základnou témou magazínu je otázka, za akých okolností môžu Rómovia získať dôchodok a venuje sa tiež problematike špeciálnych škôl.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 7/2006

Magazín sa venuje problematike Dekády inklúzie Rómov - problematike zamestnanosti.

Copyright © RPA

Rómsky magazín - So vakeres? 6/2006

Zaobera sa problematikou Dekády inklúzie Rómov v oblasti zdravia. Prináša reportáž o onkologických ochoreniach v rómskej komunite, o epidémii TBC v Bystranoch a opatreniach, ktoré boli urobené, o stravovacích návykoch v rómskej komunite ako aj o tom, či je šanca ich meniť v súčasnej ekonomickej situácii.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 5/2006

Magazín mapuje Dekádu inklúzie Rómov - problematiku bývania. V reportáži sme navštívili problémové lokality, v ktorých bývajú Rómovia, v Košiciach, prinášame reportáž z obce Hlinné, kde bývanie riešia dobrou spoluprácou i z obce Petrová, v okrese Bardejov, kde starosta ignoruje občianske práva komunity. Navštívili sme spoločne aj rodinu v chatrči a v byte na Luniku IX, aby sme ukázali ako títo ľudia bývajú naozaj.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 4/2006

Zaobera sa problematikou Dekády inklúzie Rómov v oblasti vzdelávania. Ukazuje pozitívne skúsenosti získané na rôznych typoch škôl. Kardinálnou témou je, či si môžeme klásť ciele v zmysle Dekády a kto môže ovplyvniť ich napĺňanie. Reportáže sú z obce Jasov, zo Súkromnej sociálno-právnej akadémie v Košiciach, UPJŠ v Prešove, MŠ na Luniku IX.

Copyright © STV

Rómsky magazín - So vakeres? 3/2006

Redaktori RM si kladú otázku, či iba rekvalifikácie majú kapacitu riešiť zamestnanosť Rómov, predstavujeme američana Billa Bakera, navštívili sme Spišský Hrhov, kde Rómovia triedia odpad a hovoríme o tom, ako rieši bývanie starostka obce Čičava.

Copyright © STV

 • So vakeres?
 •    
 • Filmotéka
 •    
 • Rómska tlačová agentúra
 •    
mini mini mini mini mini
mini mini mini mini mini mini
Copyright © 2004 - 2017 MECEM.
Webdesign [freelance]. Stránka je optimalizovaná pre rozlíšenie 1024x768 a prehliadač Safari. Celkový počet návštevníkov 17199159.