romovia | rpa | mecem

Top

patria patria
tlačová správa 
| 18. 2. 2014
My, zástupcovia rómskych organizácií združených v Platforme aktívnych rómskych organizácií a spolupracujúcich organizácií, ktorí sme sa zišli dnes v Košiciach, chceme vyjadriť hlboké znepokojenie a ľútosť nad medializovanými informáciami o útokoch skupín Rómov voči bezbranným ľuďom v rôznych častiach Slovenska, ktoré sa odohrali v ostatných dňoch.
Pokračovanie článku
RPA 
| 3. 2. 2014
Milí priatelia,

rok 2014 je pre Rómske mediálne centrum (MECEM) významný aj tým, že už o niekoľko týždňov oslávi svoje 15. výročie. Áno, je to 15. rokov, čo sme sa ako rómske médium udržali na mediálnom trhu na Slovensku. A nielen udržali, ale aj profesionálne rástli a to napriek všetkým problémom, ktoré nás za ten čas stretli. Rok 2014 je pre nás rokom plánov a očakávaní. Okrem mediálnych výstupov pripravujeme aj iné aktivity a čoskoro vám o nich dáme vedieť. Jednou z nich je aj zmena nášho webu, keďže súčasný má už 8 rokov. Nový web bude moderný, prehľadný. Je s ním však spojených množstvo zmien a presunov (vrátane providera), takže tých 40 000 článkov, ktoré sme pre vás vytvorili  za uplynulé roky, si vyžaduje aj istý čas na presun, nové spracovanie... Aj z toho dôvodu vás chceme poprosiť o trpezlivosť s našou webovou stránkou. Skúšobnú prevádzku webu by sme chceli ukončiť do polovice februára (dúfajme) a potom vám predstavíme novú stránku so všetkými novinkami. Ďakujeme za to, že ste stále s nami a poďte s nami osláviť 15. výročie vzniku Rómskeho mediálneho centra!

Pokračovanie článku
Výzva pre rómske žiačky 9. roč. ZŠ - štúdium na strednej pedagogickej škole
Tlačová správa 
| 29. 1. 2014

Roma Education Fund (ďalej “REF”) vyhlasuje nový program zameraný na podporu rómskych študentiek stredných pedagogických škôl. Hlavným cieľom projektu je zvýšiť počet rómskych učiteliek v materských školách na Slovensku. Prostredníctvom zvýšeného počtu rómskych učiteliek v škôlkach sa očakáva zvýšený počet rómskych detí v škôlkach, čo sa odrazí na ich lepšej príprave na vstup do základnej školy. 

Pokračovanie článku
Vo Viničkách sa dnes konal záverečný seminár k projektu Cesta z bludného kruhu
RPA 
| 29. 1. 2014
Viničky 29. januára (RPA) - Vo Viničkách sa dnes konal záverečný seminár k projektu Cesta z bludného kruhu. Projekt bol zameraný na prepájanie služieb zamestnanosti s pokytovaním sociálnych služieb. Realizovala ho Agentúra podporovaného zamestanávania (APZ) v Somotore. "Realizácia a výsledky projektu poukazujú na to, že integrácia najmä extrémne dlhodobo nezamestnaných spravidla komplikujú faktory spôsobené touto dlhodobou nezamestnanosťou ako sú pokles vnútornej motivácie, rezignácia na zmenu, pasívna životná stratégia, strata sociálnej identity a znevýhodnenie na trhu práce, obyčajne v dôsledku nízkeho vzdelania," konštatovala pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) riaditeľka APZ Somotor Adriana Ogou.
Pokračovanie článku
Mimovládne rómske organizácie očakávajú, že tento rok sa zlepší situácia vo vydávaní rómskych printových médií
RPA 
| 27. 1. 2014
Bratislava 27. januára (RPA) - Mimovládne rómske organizácie očakávajú, že tento rok sa zlepší situácia vo vydávaní rómskych printových médií. Deklarovali to už na stretnutí aktívnych mimovládnych organizácii v Rožňave 9.decembra, kde bol založená Platforma aktívnych rómskych organizácii z celého Slovenska. “Nie je mysliteľné, aby takmer pol milionová menšiny bola už tretí rok bez seriózneho printového media. Absencia informácií v komunite je viditeľná a prehlbuje už aj tak vysoký stupeň dištancu od majority,” hovorí Ladislav Richter, poverený platformou na prípravu stretnutí s predstaviteľmi vládnych inštitúcií, organizácií, ministerstiev. 
Pokračovanie článku
Pozreli sme sa v teréne, čo zmení sociálna reforma v živote komunít (2. časť)
RPA 
| 23. 1. 2014

Košice 23. januára (RPA) - “Je veľmi dôležité povedať, že zákon o hmotnej núdzi nezabezpečí to, aby sa Rómovia mali v budúcnosti lepšie, pretože bez ďalších opatrení nie je možné urobiť pokrok. V oblasti vzdelávania je pre mňa najkľúčovejšie opatrenie to, aby naše rómske deti boli vzdelávané v materských školách. Aby prichádzali do školského sysému pripravené. A samozrejme všetko potom potrebujeme urobiť preto, aby deti nekončili svoju vzdelávaciu púť na základnej škole, ale aby mohli ďalej študovať na stredných školách a na učňovských školách…,” hovorí Peter Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

flash

Pokračovanie článku
Pár poznámok na okraj strategického dokumentu z diele Mostu-Híd
Kristína Magdolenová 
| 21. 1. 2014
O tom, že keď dvaja hovoria to isté, nie je to to isté, presviedča aj najnovší dokument z dielne Mostu-Híd zameraný na riešenie situácie Rómov na Slovensku pod návzom Vízia 2016: Politika riešenia chudoby a rómska politika. Otázky prečo teraz a nie v roku 2010, keď bol Most vo vláde a mal aj reálne možnosti riešiť mnohé z tém, ktoré Vízia nastoľuje, nechajme teraz bokom. Sú nepodstatné, podstatné sú iné otázky, ktoré sú akoby skryté v texte dokumentu, ale principiálne na to, aby sme ich mohli obísť bez povšimnutia. Skvostov v tomto dokumente je viacero, dovolím sa vyjadriť k niektorým z nich, lebo Vízia je len vábidlom, ktoré má navábiť spoločnosť na ideu,  že je záujem niečo riešiť. Ale skutočný záujem je dohnať segregáciu do Finále. Ale toto nie je práve tá cieľová rovinka, do ktorej by sme mali bežať.

 

Pokračovanie článku
Pozreli sme sa v teréne, čo zmení sociálna reforma v živote komunít (1. časť)
RPA 
| 20. 1. 2014

Košice 20. januára (RPA) - Od 1. januára 2014 sa zásadne mení sociálny system. A prostredníctvom zákona o hmotnej núdzi sa menia v podstate pravidlá v sociálnom systéme. 

flash

Pokračovanie článku
RPA 
| 7. 2. 2014
Košice 7. februára (RPA) - Včera sa v Košiciach stretli na pracovnom rokovaní zástupcovia zakladajúcich organizácii Platformy aktívnych rómskych organizácií, ktorá vznikla v Rožňave v decembri 2013. Cieľom stretnutia bolo dohodnúť najbližšie kroky Platformy pri riešení problematiky Rómov na Slovensku.
Pokračovanie článku
SITA 
| 25. 1. 2014
BRATISLAVA 25. januára (SITA) - Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlásila druhé kolo podávania žiadostí o grant z Programu pre mimovládne organizácie, ktorý nesie názov Demokracia a ľudské práva. Agentúru SITA o tom informovala nadácia (NOS). Výška grantu je 957 674 eur.
Pokračovanie článku
  • Monitoring
  • Voľby 2012
  • SITA
  • Tlačové správy
  • Dežo píše
  • Romano magazinos
muzeum

iroma
  • Publicistika
  • TOP 10
  • Dekáda
  • Dokumenty
mini mini
Copyright © 2004 - 2017 MECEM.
Webdesign [freelance]. Stránka je optimalizovaná pre rozlíšenie 1024x768 a prehliadač Safari. Celkový počet návštevníkov 17199156.