romovia | rpa | mecem

Médiá

Mimovládne rómske organizácie očakávajú, že tento rok sa zlepší situácia vo vydávaní rómskych printových médií
Rómske organizácie sa usilujú o znovuvydávanie Rómskych listov
RPA 
| 27. 1. 2014

Bratislava 27. januára (RPA) - Mimovládne rómske organizácie očakávajú, že tento rok sa zlepší situácia vo vydávaní rómskych printových médií. Deklarovali to už na stretnutí aktívnych mimovládnych organizácii v Rožňave 9.decembra, kde bol založená Platforma aktívnych rómskych organizácii z celého Slovenska. “Nie je mysliteľné, aby takmer pol milionová menšiny bola už tretí rok bez seriózneho printového media. Absencia informácií v komunite je viditeľná a prehlbuje už aj tak vysoký stupeň dištancu od majority,” hovorí Ladislav Richter, poverený platformou na prípravu stretnutí s predstaviteľmi vládnych inštitúcií, organizácií, ministerstiev. 

Rožňavský návrh na vydávanie ďalšieho rómskeho periodika bol v rámci platformy v uplnulých 2 mesiacoch intenzívne prediskutovávaný a výsledkom je rozhodnutie zakat s opätovným vydávaním Rómskych listov, ktoré nie sú úplne novým periodikom na mediálnom trhu. AKo pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) uviedla ich šéfredaktorka a súčasne programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, vychádzali v rokoch 2002 – 2005 ako príloha Domino fóra a neskôr už len ako občasník. “Od roku 2006 sme sa ako organizácia sústredili na televíznu tvorbu a printové médiá sme prenechali iným organizáciám. Uvedomujeme si však, že pre 400 000 ľudí je jedno periodikum málo. Chýba konkurencia a aj iný pohľad na problémy i na mediálnu tvorbu a preto sme prijali ponuku Platformy a usilujeme sa momentálne o ich znovuvydávanie vo forme mesačníka,” zdôraznila Vaňová.

Rómske listy by mali vychádzať pravdepodobne od apríla ako mesačník s pravidelnými prílohami zameranými na všetky vekové kategórie a na všetky sociálne skupiny. “Štruktúra mesačníka je postavená tak, aby naozaj zahrnula maximum ľudí z komunity, aby poskytla dostatok zaujímavých informácií, aby bola priestorom nielen na budovanie identity či na riešenie vážnych sociálnych problémov, ale aj na vzdelávanie, voľný čas, relax. Majú to byť noviny, ktoré nebudú len predlžneou formou aktivistov, ale noviny, ktoré by mali odrážať skutočné dianie v komunite. Za týmto účelom už budujeme redakčný tím,” uviedla výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Kristína Magdolenová.

V Redakčnej rade Rómskych listov podľa jej slov budú zastúpené všetky zaujímavé osobnosti kultúrneho života Rómov z celého Slovenska a vydávateľ – Rómske mediálne centrum v spolupráci s Platformou aktívnych rómskych organizácií očakáva, že sa to odrazí aj na kvalite novín. Prvé stretnutie redakčnej rady sa uskutoční v Košiciach už 17. februára.

Platforma aktívnych rómskych organizácií združuje momentálne 37 organizácií z celého Slovenska. Je to nateraz voľné združenie, k činnosti ktorého sa môže pripojiť každá organizácia, ktorá aktívne pracuje v teréne s rómskymi komunitami. 

 
  • Monitoring
  • Voľby 2012
  • SITA
  • Tlačové správy
  • Dežo píše
  • Romano magazinos
muzeum

iroma
  • Publicistika
  • TOP 10
  • Dekáda
  • Dokumenty
mini mini
Copyright © 2004 - 2017 MECEM.
Webdesign [freelance]. Stránka je optimalizovaná pre rozlíšenie 1024x768 a prehliadač Safari. Celkový počet návštevníkov 17199227.